İp CCTV

IP Teknolojisinin altyapısı ve avantajları

Dijitalizasyon, günümüzde, yaşamın her alanına damgasını vuruyor. Modern ağ teknolojisi, daha verimli bir veri iletişimi ve yönetimine izin verip, bellek ortamlarının kapasiteleri sürekli artış gösterirken, sistemler, her çip nesliyle birlikte daha kabiliyetli hale geliyor, küçülüyor ve ucuzluyor. Süratle gelişen bu teknolojik gelişmeler, profesyonel izleme alanı için, yepyeni ve çok çeşitli uygulama olanaklarını da beraberinde getiriyor.Sadece "IP" olarak da anılan ağ tabanlı dijital video sistemleri, aslında çok daha fazla kullanılıyor. IP Sistemleri, eskiden daha ziyade büyük güvenlik projelerinde kullanılırken, ağ tabanlı ürünleri artık küçük projelerde de görebilmek mümkün (kısa bir süre öncesine kadar analog kameralar alanında da kullanılıyordu). Bunun nedeni de, bir taraftan hissedilir oranda düşen fiyatlar, diğer taraftan da, piyasada, küçük ve orta boyutlu projelere göre özel tasarlanan ürünlere artan talebe dayanıyor."Internet Protocol" kavramının kısaltılmış şekli olan "IP", bilgisayar ağları ve İnternet üzerinden iletişimde açık ara en fazla kullanılan protokol olup, bilgisayarlar arası veri alışverişi de, bu protokol tabanında gerçekleşmektedir. Yani, IP video sistemi ve IP video izleme sistemi, ağa entegre edilmiş video kameralar vasıtasıyla gerçekleştirilen izleme ve kayıt işlemelerini ifade etmektedir. Ağ tabanlı bir video izleme sistemi, tabii ki, ağa sadece tek bir IP Kameranın bağlanabilmesi olanağından çok daha fazlasını sunuyor: Ağ tabanlı video izleme sistemi, geniş anlamda, yepyeni bir konsept olan, akıllı video izleme sistemlerini kastediyor.
Yüksek çözünürlüklü küçük izleme sistemleriIP veya ağ tabanlı kameralar, dijital video sinyallerini sıkıştırarak aktarır. 5 Megapiksel'e varan görüntü çözünürlükleri sağlayan bu kameralar, ayrıca, saniyede 25 görüntüyle, gerçek zamanlı görüntüleme imkanı sunuyor. Özellikle de, daha fazla ayrıntı kaydedebilen, örneğin: yüzleri belirgin oranda daha fazla seçilebilir bir şekilde kaydedebilen IP - megapiksel kameralar, devasa boyutlara varan çözünürlükleriyle, analog modellerden daha üstün özelliklere sahip olmalarıyla öne çıkıyor.
Bu sistemler, ayrıca, yüksek bir çözünürlüğe sahip olduklarından, analog kameralara kıyasla daha büyük bölgeleri izleyebiliyor. IP - video izleme sistemleri, bu özellikleri sayesinde, uygun koşullar mevcut olduğunda, analog sistemlere oranla daha az sayıda kamera gerektiriyor.
IP kameralar ile ağ arasındaki veri transferi, genellikle LAN ağ kablosu üzerinden gerçekleşirken, elektrik enerjisi, ayrı bir kablo bağlantısı üzerinden sağlanıyor. Eğer kamera, bir PoE (PoE = Power over Ethernet) bağlantısı olanağına sahipse, kameranın veri transferi ve elektrik enerjisi için, sadece bir Ethernet kablosu yeterli oluyor.

İp CCTV İp CCTV